Úterý, 21 března, 2023
- Reklama -aktualne

Resort školství umožní dočasně otevřít třídy mateřských škol v jiných prostorách

Ministerstvo školství díky změně zákona umožní zřizovatelům dočasně zřídit třídy pro předškoláky v jiných prostorách, spojit mateřskou školu se základní či střední školou a pomůže i finančně.

O pomoc resort školství požádal Úřad veřejného zdravotnictví. Na vybavení a didaktické pomůcky vyčleňuje jeden milion eur. Resort školství tak činí v souvislosti s přílivem ukrajinských dětí na Slovensko. Během páteční tiskové konference to uvedl ministr školství Branislav Gröhling (SaS).

Z důvodu vzniklé situace požádal resort školství Úřad veřejného zdravotnictví (ÚVZ) SR o pomoc při vytváření nových tříd v mateřských školách.

„Města a obce mohou požádat regionální ÚVZ o souhlas s navýšením kapacity mateřské školy o deset procent. ÚVZ doporučuje regionálním ÚVZ, aby k předškolní výchově dětí z Ukrajiny dočasně využily i jiná zařízení, jako jsou centra volného času nebo základní umělecké školy,“ přiblížil ministr školství. Hygienické podmínky v těchto zařízeních může město nebo obec konzultovat s regionálním ÚVZ a ten je připraven brát ohled na mimořádnou situaci.

Nedostatek volných míst v mateřských školách je v některých lokalitách Slovenska dlouhodobým problémem. Budování a rozšiřování jejich kapacit je podle ministra školství povinností měst a obcí, které je financují z podílových daní. Resort školství je řídí metodicky.

„V případě potřeby dofinancování nových tříd jsme opět připraveni přispět na nové třídy v mateřských školách částkou 10 tisíc eur. Použity mohou být na vybavení, ale také na didaktické pomůcky,“ řekl ministr školství.

Předběžně ministerstvo školství vyčleňuje jeden milion eur, což znamená podporu pro 100 tříd a přibližně 2 tisíce dětí. Následně bude ministerstvo postupovat podle vývoje situace. Podpora dobudování mateřských škol se nachází iv plánu obnovy a odolnosti. Jedná se o částku více než 100 milionů eur, které budou města a obce čerpat na budování nových nebo rozšiřování již existujících mateřských škol.

Ministr poznamenal, že resort školství vytvořil na svém webovém sídle seznam, do kterého školy nahlašují, jakou mají kapacitu pro přijetí nových žáků. Momentálně eviduje resort kolem 120 škol, které jsou do tohoto seznamu zaregistrovány. Podle ministra školství jde o pomocné opatření, protože rodiče přímo navštěvují školy a ptají se na volná místa.

\“Velmi intenzivně jsme komunikovali is ukrajinským ministerstvo školství, abychom abychom usnadnili způsob dodávání dokladů o vzdělávání,\“ řekl Gröhling. Žáci a studenti, kteří mají problém s poskytnutím dokladů o vzdělávání, se mohou obrátit se svou žádostí na e-mailovou adresu mon@mon.focus.

Díky lex Ukrajina bude možné zaměstnat i ukrajinské pedagogické zaměstnance. Problémem dosud bylo prokázání bezúhonnosti, které nahrazuje čestné prohlášení a psychologický posudek.

„Přesné postupy stanoví a zveřejní ministerstvo zdravotnictví v nejbližších dnech. Následně nám dají seznam psychologů, který pošleme na regionální úřady školní správy. Ředitelé škol budou moci kontaktovat regionální úřady školní správy a následně jim bude přidělen termín,“ uvedla státní tajemnice resortu školství Svetlana Síthová. Faktura za psychologický posudek bude vystavena na školu a resort školství ji proplatí.

Ministr školství řekl, že několikanásobně se zvýšil počet umístěných dětí z Ukrajiny ve školách. Počítat lze podle jeho slov na tisíce, přesná čísla budou známá následující týden.

pr článek

Další články autora