Úterý, 21 března, 2023
- Reklama -aktualne

Používáte nabíjecí kabely správně? Pozor na přehřátí

Jedná se o podobný princip jako u klasického auta, tedy doplnění „paliva“, které v tomto případě představuje dobití elektrickou energií. Nabíjení lze provést různými způsoby – rychlé nabíjení stejnosměrným proudem (DC) na veřejných nabíjecích stanicích, privátní nabíjení přes wallbox nebo přenosnou nabíječkou dodávanou k vozidlu, kterou můžete připojit do klasické 230V zásuvky nebo 400V třífázové zásuvky. Takový kabel přitom dostanete k vašemu elektromobilu nebo si jej můžete pořídit v síti autorizovaných prodejců. Jak se však o něj postarat a na co dbát, aby se nepoškodil během používání či převážení, poradí odborníci ze Škoda Auto Slovensko, kteří připravili hned několik rad a tipů.

V první řadě je nejdůležitější používat pouze výrobcem dodávané originální nabíjecí kabely. „Originální kabel zaručuje, že při nabíjení nedojde k jeho přehřátí, poškození, zkratu či poškození odběrného místa,“ vysvětluje Robert Barta, koordinátor eMobility a nabíjecí infrastruktury společnosti Škoda Auto Slovensko. Odborníci varují, abyste v žádném případě nenabíjeli svůj elektromobil či plug-in hybrid kabely od alternativních výrobců. Stejně tak je nevhodné používat prodlužovačky či různé rozdvojky.

Nabíjecí kabel od elektrifikovaného auta se může zašpinit podobně jako jiný spotřební materiál, podle odborníků jej můžete také čistit. „Přirozeně, kabel i jeho součásti lze ošetřit, jsou-li špinavé. Nezapomeňte však, že pracujete se zařízením s vysokým napětím, proto je důležité respektovat návod k použití jako u jiných elektrických zařízení. To znamená, že kabel lze mýt vodou či saponátem, ale jeho kovové části by se měly vyhnout styku s vodou,“ vysvětluje Robert Barta a dále dodává: „V případě, že si všimnete, že je kabel mechanicky poškozen nebo jeho kovové části přišly do kontaktu s vodou, kabel vysušte a obraťte se na odborníky.“

pr článek

Další články autora