Úterý, 21 března, 2023
- Reklama -aktualne

Nejdelší auto na světě: Opravdu má tak mnoho kol?

První ocenění limuzína získala v roce 1986 po zaregistrování délky 30,50 metru a druhý rekord vznikl 1. března letošního roku po rekonstrukci Michaela Dezera, který natáhl auto až na délku 30,54 metru, čímž o čtyři milimetry překonal původní rekord vozu.

Limuzína postavená Ohrbergem v roce 1986 na základě Cadillacu Eldorado měla 12 náprav, 26 kol a dva motory V8, které jí umožnily přenést svoji více než deset tunovou hmotnost. Kabina Cadillacu Fleetwood Eldorado Cabrio byla podobná kabině luxusního autobusu a na obou koncích měla místo pro řidiče. Je třeba poznamenat, že řízení tohoto vozidla bylo stále poměrně složité, jelikož kromě řidiče byla zapotřebí i přítomnost další osoby pověřené manévrováním se zadními nápravami, aby se auto při průjezdu zatáčky mohlo otáčet.

Nejpřekvapivější nebo nejvýraznější věcí na nejdelším autě na světě však bylo to, co obsahovalo uvnitř: desítky míst k sezení (kapacita 75 osob), velkou vodní postel, malý prostor pro hraní golfu, ledničku, televizor, telefon, bazén s vířivkou a trampolínou vzadu a dokonce i heliport s nosností až 2200 kilogramů.

Asi si dovedete představit, že „The American Dream“ velký úspěch neměl, částečně kvůli vysoké ceně pronájmu (10 000 eur na den). Tím pádem skončil opuštěný ve skladu v New Jersey ve velmi špatném stavu, s rozbitými částmi a napaden rzí. Roky plynuly a v roce 2014 ho v aukci získal Michael Manning, majitel výstaviště Autoseum (New York), který se ho rozhodl zrestaurovat. „Poprvé jsem ho našel na výstavě v New Jersey a byl to odpad. Bylo pokryto graffiti, okna byla rozbitá, pneumatiky vyfouknuté, přesto jsem se do něj zamiloval,“ vysvětlil Manning.

pr článek

Další články autora