Země byla uprostřed karantény, která měla zastavit šíření COVID-19. Zavření továren a redukce dopravy z ulic výrazně ovlivnily kvalitu ovzduší, což se projevilo právě zviditelněním pohoří Dhauladhar (část Malých Himálaje), které jsou vzdáleny asi 200 kilometrů. Mnozí viděli vrcholy hor poprvé v životě. To nás přivádí k otázce – jak daleko můžeme spatřit za jasného dne?
Zakřivení Země
Existuje starý vtip, že lidé žijící v prériích vidí své psy utíkat celé dny. Pravdou je, že pobyt na ploché rovině bez stromů ještě nezaručuje neomezený výhled na horizont, a to ze zjevného důvodu: Země není plochá. Zakřivení Země je nejdůležitějším faktorem toho, jak daleko do dálky můžeme v kterýkoli den vidět. Stojí-li 180 centimetrů vysoký muž na zcela rovné zemi, horizont je vzdálen asi pět kilometrů, což není mnoho. Ale pokud vyleze na vrchol desetipatrového domu, jeho obzor se rozšíří na 22 kilometrů. Z vrcholu Mount Everestu by dohlédl do vzdálenosti až 336 kilometrů.
Výška a velikost objektu, na který se díváme
Jak daleko dohlédneme tedy určuje i výška nebo velikost objektu, na který se díváme. Vysoké předměty se mohou nacházet i za zakřivením Země a stále jsou viditelné. Pokud byste chtěli vidět s dalekohledem například temeno hlavy zmiňovaného 180 centimetrů vysokého muže, dokázali byste to do vzdálenosti deset kilometrů.
Teplota vzduchu
Dalším faktorem, který umožňuje vzdálenější pohled, je teplota vzduchu. Když je vzduch v blízkosti zemského povrchu chladnější než vzduch nad ním, což je stav známý jako teplotní inverze, vrstvy vzduchu mohou ohýbat světlo takovým způsobem, že sleduje zakřivení Země, což zlepšuje náš pohled do dálky.
Nejdelší vzdálenost
Nejdelší viditelnost na Zemi, která může teoreticky platit za jasného dne je ta, která vede od hory Dankova v Kyrgyzstánu po Hindu Tagh v Číně, což je neuvěřitelných 558 kilometrů. Bohužel, nikomu se to zatím nepovedlo, protože je příliš velká. Rozptyl světla molekulami vzduchu a prachovými částicemi snižuje viditelnost jen na přibližně 250 kilometrů. Jsou-li však atmosférické podmínky dokonalé, lze vidět i větší vzdálenosti.
Nejvzdálenější vyfotografovaný objekt
Nejvzdálenějším objektem byl Pic Gaspard ve francouzských Alpách, který byl vyfotografován z Pic de Finestrelles ve španělských Pyrenejích. Šlo o vzdálenost 443 kilometrů. Snímek pořídil Mark Bret pomocí mostové kamery s vysokým přiblížením dne 13. července 2016. Guinnessovy rekordy ji uznávají jako nejdelší fotografovanou viditelnost na Zemi.
https://inextra.cz/vedci-objevili-bakterie-ktere-mohou-souviset-s-rakovinou-prostaty/
https://onstyle.cz/steampunk/
https://magazinextra.cz/5-osvedcenych-tipu-na-perfektni-outfit-ve-kterem-zazarite/