Čtvrtek, 2 ledna, 2025
- Reklama -aktualne

Jako byste kráčeli po rozpálené pánvi: Kde naměřili nejvyšší povrchovou teplotu?

Dašte Lút je sice až 25. největší pouští světa, ale právě zde naměřili zatím nejvyšší povrchovou teplotu.
Dašte Lút znamená v perštině „prázdná pláň“. Nevyskytují se zde téměř žádné rostliny ani živočichové ai Íránci se tomuto místu snaží vyhýbat. Tato solná poušť byla podle vědců kdysi dnem moře, ale v důsledku tektonických pohybů se postupně zvedala. Voda se kvůli vysokým teplotám odpařila a vznikla poušť s přibližně takovou rozlohou, jakou má Slovensko. Obklopují ji vysoké hory a Dašte Lút tak připomíná obrovskou pánev. A chůze po ní je téměř jako kráčení po pánvi. Vědci zde totiž naměřili zatím nejvyšší přízemní teplotu: až 70,7 stupně Celsia.

Stalo se tak prostřednictvím satelitu Aqua, který do vesmíru vyslala NASA. Ten v letech 2003 až 2010 sbíral data o teplotě zemského povrchu a zjistil, že v roce 2005 měla země na Dašte Lout rekordní teplotu. Nejžhavějším místem pouště je region známý jako Gandom Beryan (v překladu „spálená pšenice“). Jedná se o náhorní plošinu o rozloze 480 kilometrů čtverečních pokrytou černými vulkanickými kameny. Právě ty jsou díky své barvě hlavním faktorem, který způsobil, že Dašte Lút se zapsala do knihy rekordů. Absorbují většinu energie ze slunečního záření a odrážejí jí jen zlomek.

Mimochodem, název regionu je inspirován místní legendou o nákladu pšenice, kterou karavana musela nechat v poušti. Když se k ní obchodník vrátil za několik dní, byla prý spálená od slunce. Vzhledem k tomu, jakou teplotu zde naměřil satelit, nemusí být legenda až tak daleko od pravdy.

Dalším faktorem, který přispívá k rekordním teplotám, je absence vegetace. Ve slané půdě se uchytí jen ty nejodolnější rostliny. V případě Dašte Lút jde o některé druhy keřů, které dorůstají výšky až deset metrů. V poušti je jich ale velmi málo.

Zajímavé také je, že ačkoli povrchová teplota je více než 70 stupňů Celsia, teplota vzduchu zde má průměrnou hodnotu „jen“ 39 stupňů Celsia. Oproti rekordu z amerického Údolí smrti, kde v roce 1913 naměřili 56,7 stupně Celsia, je to tedy poměrně málo.

pr článek

Další články autora